SNAPSHOT PREVIEW : NSW OPEN

By Matt Stevens
September 6, 2019

Tenpin City will host the 38th running of the NSW Open this weekend where Open & Ladies Ranking points will be on the line.

Tenpin City – Lidcombe, NSW
  • Where? Tenpin City – Top Level Carpark- Lidcombe Shopping Centre, U114/92 Parramatta Road, LIDCOMBE, NSW, 2114
  • When? 7th and 8th September 2019
  • What? Open & Women’s Nationally Ranked Event – Accreditation number A19/0238
  • Facebook www.facebook.com/TenpinCity
  • Instagram – @tenpin_city

Click Here

This is the 38th running of the NSW Open

2018 NSW Open Champions – Jordan Dinham and Bec Whiting

Mens Division – Jordan Dinham (NSW)

Women’s Division – Bec Whiting (VIC)

Top 5 Open and Ladies Ranked Players Attending As of 6th September 2019 

Open Division

  1. Jarrod Langford (QLD) – 280 points (1st)
  2. Jayden Panella (VIC) – 198 points (2nd)
  3. Chris Castle (VIC) – 189 points (3rd)
  4. Rebecca Whiting (VIC) – 185 points (4th)
  5. Sam Cooley (NSW) – 180 points (5th)
Sam Cooley returns for his third open ranked event for 2019 – Pic- 2018 World Men Championships

Ladies Division

  1. Rebecca Whiting (VIC) – 300 points (1st)
  2. Bec Martin (VIC) – 178 points (2nd)
  3. Jaime Maglieri (NT) – 129 points (4th)
  4. Jenny Notman (VIC) – 96 points (5th)
  5. Bree Macpherson (NSW) – 80 points (9th)
Bec Whiting at 2019 World Women’s Championship

1982 Terry Wenban (NSW)

1983 Don Brown (WA) Cheryl Munson (NSW)

1984 Steve Lovell (NSW) Jeanette Baker (NSW)

1984 NSW Open Winners – TBA Hall of Famers – Jeanette Baker and
Steve Lovell Nick Koumandakis (middle)

1985 Brian Bridges (Vic) Cheryl Munson (NSW)

1986 Len Hogg (Vic) Doreen Dockery (Vic)

1987 Fred Allsopp (NSW) Debbie Biviano (NSW)

1988 Kevin Quinn (NSW) Ruth Guerster (Vic)

1989 Mark Ramsay (Qld) Carol Gianotti (WA)

1990 Mark Ramsay (Qld) Cara Honeychurch (Vic)

1991 R Kostemuk (Canada) Christine Roughley (NSW)

1992 Mark Ramsay (Qld)

1993 Ian Bradford (Vic)

1994 Brenton Davy (SA)

1995 Andrew Frawley (NSW) Sharon McLeish (NSW)

1996 Andrew Frawley (NSW) Sue Cassell (NSW)

1997 Frank Ryan (Vic) Jeanette Baker (Vic)

1998 Andrew Frawley (NSW)

1999 Colin Hunt (SA) Amanda Bradley (NSW)

2000 Colin Hunt (SA) Katie Stuart (NSW)

2001 Matthew Francis (ACT) Debbie Baldock (WA)

2002 Brandon Qualischefski (Qld) Ann-Maree Putney (NSW)

2003 George Frilingos (Qld) Natalie Shelley (Vic)

2004 George Frilingos (Qld) Emma Walsh (NSW)

2005 Sam Romeo (NSW) Sue Cassell (NSW)

2006 Andrew McArthur (NT) Jayde Flanagan (NT)

2007 Jason Belmonte (NSW) Ann-Maree Putney (NSW)

2008 Jason Walsh (NSW) Maxine Nable (NSW)

2009 Dale Fitzgerald (NSW) Bianca Flanagan (QLD)

2010 George Frilingos (Qld) Carol Gianotti (WA)

2011 Jarrod Lean (NSW) Ann-Maree Putney (NSW)

2012 Michael Little (NSW) Rebecca Voukolos (NT)

2013 Jason Belmonte (NSW) Ann-Maree Putney (NSW)

2014 Jason Belmonte (NSW) Bec Whiting (Vic)

2015 Jason Belmonte (NSW) Bec Whiting (Vic)

2016 Jarrod Langford (Qld) Bec Whiting (Vic)

2017 Sam Cooley (NSW) Narelle Baker (Vic)

2018 Jordan Dinham (NSW) Bec Whiting (VIC)

Here

  • There will be two (2) divisions; Male & Female.
  • Each bowler will bowl 10 games in 2 game blocks for qualifying.
  • Top 32 males based on scratch pinfall after the 10 games will progress to Stage 1.
  • Top 8 females based on scratch pinfall after the 10 games will progress to Matchplay.
  • Stage 1 – Top 32 males after qualifying will bowl a further 4 games in 1 game blocks with pinfall carrying over from qualifying. The Top 16 on scratch pinfall after Stage 1 will progress to Stage 2.
  • Stage 2 – Top 16 males will bowl a further 4 games in 1 game blocks with pinfall carrying over from Stage 1. The Top 8 on scratch pinfall after Stage 2 will progress to Matchplay.
  • Matchplay – the Top 8 males & Top 8 females will bowl 7 games matchplay with matchplay bonuses of 20 for a win and 10 for a draw. Pinfall will carry over from Stage 2 for the males and qualifying for the females.
  • The winner in each division will be the bowler with the highest pinfall including matchplay bonus.
NSW OPEN SCHEDULE
  • based on 65 men and 25 women

ADDITONAL PRIZES

Male Champion

  • Paid entry into the 2020 USBC Masters
  • Free entry into the 2020 NSW Open

Female Champion

  • Paid entry into the 2020 USBC Queens
  • Free entry into the 2020 NSW Open

Highest Placed Youth Male & Female

  • Free entry into the 2020 Sydney Youth Cup
  • Free entry into the 2020 Sydney Youth Cup

High Game Awards

  • $50 high game awards in game 3,6, and 9 for both the highest male and female game where there are 4 or more of the same gender in a squad

Related